Movement Labs Pre-Seed Turunu Yükselterek; Web3'ün Birlikte Çalışabilir Geleceğini Yeniden Canlandırmak Amacıyla Movement SDK’yı Piyasaya Sürüyor!

Avalanche Türkiye
3 min readSep 13, 2023

Movement Labs bugün, seçkin bir grup endüstri liderinden 3,4 Milyon dolarlık pre-seed fonu topladığını duyurdu. Bu fon Movement Labs’ın, Web3 kullanıcılarına yılda milyarlarca dolara mal olan reentrancy gibi saldırı vektörlerine karşı koruma sağlayan gömülü güvenlik önlemlerine sahip bir akıllı sözleşme geliştirme dili olan Move’un benimsenmesini ve geliştirilmesini artırmasını sağlayacak nitelikte.

Pre-seed finansmanıyla eş zamanlı olarak aynı zamanda Movement Labs, güvenli ve yüksek performanslı Move ortamlarını doğrudan yerleşik blokzinciri ekosistemlerine agnostik şekilde sunacak olan Movement SDK’yı (yazılım geliştirme kiti) piyasaya sürüyor. Movement SDK’nın ilk büyük aracı, performansı erişilebilir erişimle birleştirmek için tasarlanmış benzersiz bir modüler, yatay olarak ölçeklenebilir ve dikey olarak birleştirilebilir blokzinciri olan M1'dir.

Yeni protokollerin karşılaştığı cold-start sorununu ele alan M1, Avalanche consensus’u içinde yaşayarak ekosistemini, likiditesini, validatör setini ve EVM-geleneksel araçlarını yerel olarak önyükleme yapar. M1; şeffaf tokenomik, merkeziyetsizliği teşvik etmek için düşük staking gereksinimleri ve yerleşik topluluk liderliğindeki büyüme ile, topluluk öncelikli bir blokzinciridir. Geliştiriciler ve kullanıcılar artık varlıklarını kapsamlı bir şekilde köprülemek, birden fazla cüzdanı yönetmek ve rahat ettikleri yerleşik ağları terk etmek zorunda kalmadan alternatif sanal makinelerin avantajlarından yararlanabilirler.

Movement Labs’ın kurucu ortağı Rushi Manche, “Move programlama dili Web3 inovasyonuna tavan yaptırıyor” diyor ve ekliyor: “Akıllı sözleşme geliştiricilerine sağladığı avantajlar arasında; özel kaynak türleri aracılığıyla dijital varlıklarla doğrudan etkileşim, işlem komut dosyası bildiriminde esneklik, zincir üzerinde doğrulama ve bayt kodu güvenlik ayrıcalıkları yer alıyor. Move ayrıca Solidity’nin reentrancy saldırıları, DoS saldırıları, kaynak verimsizlikleri ve derleme işlemi sırasında ortaya çıkan hatalar gibi birçok doğal güvenlik ve performans kusurunu da çözmeyi amaçlıyor.”

Bu yatırımcı turu Varys Capital, dao5, Blizzard The Avalanche Fund, Borderless Capital ve Wormhole ekosistemine odaklanan Cross-Chain Fund tarafından yönetildi ve Colony, Interop Ventures, Elixir Capital, BENQI ve diğer birçok önemli ortağın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca dao5'ten George Lampeth, Eigenlayer’dan Calvin Liu, Berachain’den Smokey The Bera, Avail’ten Anurag Arjun, GMX’ten CoinFlipCanada ve Ankr’ın kurucu ortakları gibi melek yatırımcılar da katılım gösterdi.

Ava Labs İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Lydia Chiu: “Movement’ın vizyonu çarpıcı ve Avalanche’ın yenilikçi Web3 projelerini geniş ölçekte desteklemeye odaklanmasını tamamlıyor” diyor.

Bu önemli lansmanla ilgili Varys Capital Girişim Başkanı William Patterson ise düşüncesini: “MoveVM ve Avalanche consensus’tan yararlanan M1, sektördeki en yüksek verimli zincir olacak. Movement Labs’a yaptığımız yatırım, akıllı sözleşme güvenliğinin ve yüksek verime sahip blokzinciri ölçeklendirmesinin artan önemine yönelik bir iddiadır” şeklinde ifade ediyor.

Movement, Movement SDK aracılığıyla herhangi bir blokzinciri ağına takılabilen yüksek verimli modüler Move Sanal Makineleri yardımıyla yatay birlikte çalışabilirliği Fractal ile dikey birleştirilebilirlik sağlayarak bir çerçeve oluşturmuştur: Solidity gibi akıllı sözleşme dillerinden Move’a derlemeyi kolaylaştıran ve teknik yükseltme olmadan yerel yeniden giriş saldırısı koruması sağlayan bir dönüştürücü!

M1, Movement Labs gibi öncülerin sonsuz ölçekte özel blokzincirleri geliştirmesini sağlayan “Avalanche Subnet” teknoloji yığını üzerine inşa edilmiştir.

Movement Hakkında

Movement Labs, herhangi bir dağıtım ortamında Move tabanlı altyapı, uygulama ve blokzinciri oluşturmak ve devreye almak için modüler bir çerçeve olan Movement SDK’nın oluşturucusudur. Ekip, Move olmayan protokollerin tek bir satır Move kodu yazmadan Move Programlama Dilinin gücünden yararlanmasını sağlayan bir ürün ve hizmet paketi oluşturuyor. Ekibin ilk sürümü olan M1, L1'i Solidity uyumlu, EVM ve Move likiditesini birbirine bağlayan ve kurucuların modüler ve birlikte çalışabilir uygulama zincirlerini farklı bir kullanıcı tabanı ve kutudan çıkar çıkmaz erişilebilen likidite ile özelleştirmesine olanak tanıyan “Dikey Olarak Birleştirilebilir ve Yatay Olarak Ölçeklenebilir Layer 1 Framework” olarak yeniden tanımlıyor.

Daha fazla bilgi edinmek için: movementlabs.xyz adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avalanche Hakkında

Avalanche, sonsuz ölçekte ve düzenli şekilde işlemleri bir saniyeden kısa sürede sonuçlandıran bir akıllı sözleşme platformudur. Yeni consensus protokolü, alt ağ (subnet) altyapısı ve HyperSDK araç seti Web3 geliştiricilerinin; güçlü ve özel blokzinciri çözümlerini kolayca başlatmasına olanak sağlar. Web3 geliştiricileri için tasarlanmış çevre dostu blokzincirinde istediğiniz her şeyi, istediğiniz şekilde oluşturun.

WebSayfası | Whitepapers | X | Discord | GitHub | Dokümantasyon | Telegram | Facebook | LinkedIn | Reddit | YouTube

--

--