Multiswap, Avalanche’ta Tek İşlemde 300'den Fazla Varlığın Takas Edilmesi Hedefiyle Piyasaya Sürüldü!

Avalanche Türkiye
3 min readSep 7, 2023

Yeni bir “çoklu varlık” merkezi olmayan borsa türü olan Multiswap, insanların zincir üzerindeki token’lara erişimini ve swap şeklini yeniden keşfetmeyi amaçlayan Avalanche üzerinde başlatıldı.

Multiswap, yatırımcıların tek bir işlemde yüzlerce token’ı swap yapmalarını sağlamak için Avalanche’ın hızından ve esnekliğinden yararlanmak üzere, Eric Forgy ve CavalRe’deki ekibi tarafından geliştirildi. Multiswap’ın test ağında rekor 340 token idi. Artık herkes, MultiSwap’ın arkasındaki ekibin “çığır açan” olarak nitelendirdiği diğer özelliklerle birlikte bu özellikten yararlanabilecek.

Forgy, Multiswap’ı kurarken bilim ve finans alanındaki derin uzmanlığından yararlandı. Forgy, hesaplamalı elektromanyetik alanında doktora derecesini aldıktan sonra MIT Lincoln Laboratuvarı’nda radar sistemleri üzerinde çalıştı. Finans alanına yönelerek hem ABD hem de Hong Kong’daki firmalar için kantitatif stratejiler ve risk araştırmaları yürüttü.

Büyük Finansal Kriz’den sonra görev olarak, sermaye piyasalarını düzeltmeyi üstlendi. Bu aynı zamanda, CavalRe’nin de misyonudur ve Multiswap, CavalRe’nin ilk sürümüdür.

Çarpıcı bir şekilde, Multiswap’ın pool’ları, tokenize edilmiş zincir dışı varlıklar da dahil olmak üzere herhangi bir sayıda token içerebilir. Bu, benzersiz pool’ların oluşturulmasına olanak tanır. Örneğin CavalRe, tek bir Multiswap poolun’da, S&P 500'ün 500'den fazla token maketinin bir demosunu sundu. Yatırımcılar için bu, likiditenin sıfır düzeyde parçalanması ve aşırı sermaye verimliliği ile 125 bin işlem çifti yarattı.

Bu tür pool’larla LP’ler, tüm pool varlıklarına ulaşabilir. Bu, LP token’larına neredeyse bir yeniden dengeleme ETF’si veya endeks fonu gibi özellikler vermeyi amaçlamaktadır. LP’ler ayrıca, işlem ücretlerinden de getiri elde edebilir. Dolayısıyla, bu tür bir piyasa riski için bir varlık yöneticisine ücret ödemek yerine, Multiswap LP’leri ücret kazanabilir.

Multiswap zaman içinde, son derece yaratıcı pek çok pool’a girecektir. Mainnet lansmanında, Multiswap’ın ilk pool’u 55 işlem çiftini temsil eden 10 mavi çip token’ından oluşmaktadır. Multiswap; FX, emtia ve hisse senedi piyasalarındaki olasılıkları araştıracak. Yine, her pool ayrı bir ETF gibi benzer özellikleri paylaşabilir. Bu nedenle ekip, özel pool’lar oluşturmada büyük potansiyel fırsat görüyor.

Forgy, Multiswap’ın sadece bir başlangıç olduğunu vurguluyor. Bu ilk temel parça, öngördüğü sermaye piyasalarına güç verebilecek gelecekteki bir CavalRe ekosisteminin bir anlamda motorudur.

Forgy, “CavalRe, reasürans risklerini tokenize etme misyonuyla başladı, ancak ihtiyaç duyulan temel ilkeler bugün zincir üzerinde ölçeklenebilir bir biçimde mevcut değil. Gerçek zincir içi sabit gelir için gelecekteki koşullu nakit akışlarını barındırmamız gerekiyor. Bu nedenle Multiswap, kuzey yıldızımız olmaya devam eden reasürans menkul kıymetleştirme ve risk transferine giden yolda vadeli işlemler ve türevlerden geçen güzel bir ürün yol haritasının ilk durağıdır” diyor.

Ayrıca bu lansman ile ilgili Ava Labs DeFi ve DevRel Başkanı Luigi D’Onorio DeMeo;

“Multiswap’ın AMM’yi yeniden tasarlamasının, yaratıcı aynı zamanda yetenekli bir ekibin; Avalanche’ın hızını, gücünü ve esnekliğini kullanarak olasılıklarımızı genişleten cesur yeni bir ürün denemesi ve geliştirmesi durumunda nelerin mümkün olabileceğini gösteriyor. Avalanche DeFi topluluğu, sofistike bireylerin ve büyük finans kuruluşlarının bu güçlü yeni prensibi nasıl kullandığını ve geliştirdiğini görmek için sabırsızlanıyor” diyor.

CavalRe Hakkında

CavalRe, tüm sermaye piyasalarını zincir üzerine entegre etmeyi misyon edinmiştir. Eric Forgy tarafından Ekim 2020'de kurulan CavalRe, lisanslı bir reasürör ve sermaye yönetimi çözümleri sağlayıcısı olma yolunda ilerliyordu. DeFi’ye geçiş, Eylül 2021'de AMM’lerin sigorta riskleri gibi likit olmayan varlıkların verimli bir şekilde fiyatlandırılması için kullanılabileceğinin fark edilmesiyle gerçekleşti.

WebSayfası | X | Discord

Avalanche Hakkında

Avalanche, sonsuz ölçekte ve düzenli şekilde işlemleri bir saniyeden kısa sürede sonuçlandıran bir akıllı sözleşme platformudur. Yeni consensus protokolü, alt ağ (subnet) altyapısı ve HyperSDK araç seti Web3 geliştiricilerinin; güçlü ve özel blokzinciri çözümlerini kolayca başlatmasına olanak sağlar. Web3 geliştiricileri için tasarlanmış çevre dostu blokzincirinde istediğiniz her şeyi, istediğiniz şekilde oluşturun.

WebSayfası | Whitepapers | X | Discord | GitHub | Dokümantasyon | Telegram | Facebook | LinkedIn | Reddit | YouTube

--

--