Zincir İçi Nakit Yönetimi: Paydaş Görüşmelerinden Tematik Çıkarımlar!

Avalanche Türkiye
6 min readAug 31, 2023

Genel Bakış

Son zamanlarda, spektrumun hem kripto yerel hem de geleneksel finansal hizmetler tarafındaki ekipler, tokenize edilmiş ABD para piyasası fonları, T-bonoları veya benzer kısa vadeli ürünler piyasaya sürdü; bazı önemli örnekler arasında OpenTrade, Ondo, Superstate, Matrixport, Franklin Templeton, OpenEden vb. teklifler yer alıyor. Bir BD ekibi olarak, dağıtım stratejileri ve Avalanche’ın büyümesini ve benimsenmesini sağlama görevimiz bağlamında bu ekiplerden 20'den fazlasıyla görüştük. Çoğu zaman, pazara açılma (GTM) stratejileri zincir içi sermayeyi çekmeye odaklanma eğilimindedir; destek olarak, getiri sağlamayan stabilcoinlerin dolaşımdaki büyük arzına ve daha iyi nakit yönetimi ve çeşitlendirme için kripto ile ilişkili olmayan, getiri sağlayan bir varlığın çekiciliğine işaret ediyorlar.

Bu düşünce sürecini doğrulamak ve daha kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek için, kısa süre önce ekosistemimizdeki ortaklarla bir anket yaptık ve nakit yönetimi ve çeşitlendirme bağlamında fon hazineleri, stabilcoin bakiyeleri ve zincir içi getiriler hakkında nasıl düşündüklerini öğrendik. Yaklaşık 100 protokol, DAO, hedge fon, risk sermayesi (VC) fonu ve diğer kişilerden geri bildirim aldıktan sonra, iş geliştirme ve GTM stratejilerinde varlıkları tokenlaştıran ekiplere rehberlik etmek ve katılımcıların meslektaşlarının nakit yönetimine nasıl yaklaştığını anlamalarına yardımcı olmak için tematik çıkarımları paylaşmak istedik.

Öncelikle, konuyu daha iyi anlamak istedik:

  • Katılımcıların fonları nerede tuttuğu (zincir içi veya zincir dışı);
  • Nakit/ stabilcoin getirisi hakkında düşünüp düşünmedikleri ve nasıl düşündükleri;
  • Zincir üzerinde ABD Hazine (UST) ürünlerine erişmek isteyip istemedikleri;
  • Zincir içi UST verimlerine daha iyi erişimin yaklaşımlarını değiştirip değiştirmeyeceği ve nasıl değiştireceği.

Bazı çıkarımlar diğerlerinden daha şaşırtıcı olsa da, birçok açıdan hala erken olduğumuz ve zincir içi nakit yönetimine ilişkin tartışmanın henüz sonuçlanmadığı açıktır. Katılan partnerlerimize teşekkür ederiz. Avalanche ekosisteminin büyümesine yardımcı olma yaklaşımımızı bilgilendirmede çok değerli olan geri bildirimlerinizi memnuniyetle karşılıyoruz.

Genel Konular

Riske Göre Ayarlanmış Getiriler Önemlidir!

UST getirileriyle ilgilenenlerin çoğu, bunlara zincir içi ya da zincir dışı erişim konusunda genellikle kayıtsızdır. Önemli olan, riske göre ayarlanmış en iyi getiriyi belirlemektir. Bu amaçla, diğer her şey eşit olduğunda, zincir içi T-bono getirisi, geleneksel zincir dışı eşdeğerine kıyasla “daha düşük” bir riske göre ayarlanmış getiri olarak algılanmaktadır. Bununla birlikte, stokları zincir üzerinde “sıkışmış” olan daha küçük bir alt küme için, özellikle DeFi getirileri bu kadar düşük hale geldiğinde, UST getirilerine hazır erişime sahip olmamak can sıkıcı olabilir.

Boyut Önemlidir!

İster bir fonun AUM’si ister bir protokolün hazinesinin büyüklüğü olsun, bir kişilik ne kadar büyük ve köklü ise, UST getirilerine zincir üzerinde erişmeyi düşünme olasılığı o kadar düşüktür. Görevleri ne olursa olsun, büyük fonlar (özellikle ABD’de) finansal ürünlere geleneksel yollardan erişmekte sorun yaşamaz. Büyük hazinelere sahip DAO’lar için bakiyeler genellikle yerel bir token’da tutulmaktadır ve bu token’lar hantal yönetişim süreçleri, zayıf optik / topluluk baskısı ya da uygun olmayan zamanlama nedeniyle daha elverişli piyasa koşullarında çeşitlendirilememiş olabilir. DAO’lar hazine yönetiminde daha proaktif ve sofistike hale geldikçe, bir sonraki boğa piyasası onları hazinelerinin bir kısmını stoğa dönüştürmeyi daha güçlü bir şekilde düşünmeye sevk edebilir. Bu da, risk maruziyetlerini çeşitlendirmelerine ve pistlerini genişletmelerine olanak tanır.

Konum Önemlidir!

ABD’li ve ABD’li olmayan katılımcılar arasında, tokenize edilmiş UST ürünlerine yönelik tutumlarda keskin bir ayrım vardır. Özellikle Asya’daki katılımcılar UST getirilerine zincir üzerinde erişmeye heveslidir, çünkü başka türlü kolay erişimleri olmayabilir.

Test Edilmiş Akıllı Sözleşmeler Önemlidir!

Genel olarak, zincir üzerindeki büyük oyuncular büyük tutarları test edilmemiş kod tabanlarına ve hiç şüphesiz denetlenmemiş kod tabanlarına yatırmak istemez. Bununla birlikte, çoğu fazla parayı milyarlarca dolar değerinde TVL işlemiş olan Aave gibi test edilmiş DeFi kod tabanlarına yatırmak konusunda oldukça rahattır.

KYC’nin Kolaylığı Önemlidir!

Genel olarak, zincir üzerinde aktif olan kurumsal kişiler KYC süreçlerini önemsememektedir, ancak neredeyse hepsi aşırı hantal işe alım süreçlerine şiddetle karşı çıkmaktadır. DAO’lar veya bazı protokol fon hazineleri gibi daha kripto tecrübelileri için KYC süreçleri, başlangıçta açık olsalar bile son derece zor hale gelebilir. Bu sürtüşme noktası, katılımcıların genellikle KYC’li dApp’lerden / izinli DeFi’lerden uzak durmasına neden oldu.

T-Bono ve Diğer Her Şey: Ürün Önemlidir!

Geleneksel veya zincir dışı varlık (OCA) getirilerine zincir üzerinde erişmekle ilgilenen katılımcılar için, bu noktada kısa vadeli UST getirilerinin ötesinde herhangi bir şeye dokunmak için gerçek bir motivasyon yoktur. İnsanlar para piyasası fonları gibi getiri sağlayan, kısa vadeli enstrümanların sağladığı likiditeyi seviyor. Bu varlıkların anlaşılması daha kolaydır ve kredi, süre ve piyasa risklerinin dikkate alınması gerekmeyebilir.

Kişi Bazlı Konular

Protokol ve DAO Fonları

Dayanıklı hazine yönetimi hala çoğu süreçleri oluşturmaktadır ve bunlar genellikle çok ihtiyatlıdır. Fonlar çoğunlukla multisiglerde zincirleme olarak tutulmakta ve nadiren getiri sağlamaktadır. Sermaye dağıtmayı düşünenler, çoğunlukla işlerini veya ekosistem hedeflerini desteklemek için likidite tahsis etmeye odaklanmaktadır. Çoğu tokenize OCA’lara yeni yeni uyanmaya başlıyor. DAO’lar, hem kendileri hem de piyasa geliştikçe zincir üstü getiri fırsatlarını çeşitlendirmek için uygun olabilir. Ancak, yönetişim ve katılım engelleri ele alınmalıdır.

Likit Token Fonları

Likit token fonları, henüz kripto tecrübelisi olma eğilimindedir ve test edilmiş dApp’ler / kod tabanları ile çok rahattır. Genellikle KYC’ye karşı kayıtsızdırlar. Tokenize edilmiş UST getirilerine nakit tahsis etmeyi düşünseler de, özellikle bu tahsisleri DeFi ekosisteminde kullanabilirlerse, çoğu şimdilik “bekle ve gör” oynamaktan memnundur!

Nicelik Fonları

Nicelik fonları, tokenize T-bono gibi ürünlerin daha doğal alıcıları olma eğilimindedir. Çoğu fon, aktif olarak kripto pozisyonlarında bulunmadığı zamanlarda fonlarının bir kısmını sabit tutmaktadır ki son aylardaki yatay fiyat hareketleri göz önüne alındığında bu durum bugünlerde oldukça sık görülmektedir. Quant fonları, geleneksel getiri sağlayan bir opsiyonu stabil olarak kullanmayı tercih edebilir, ancak şu anda genellikle rahat edebilecekleri kadar güçlü bir opsiyona sahip değiller.

DeFi Fonları

DeFi fonları, görevleri gereği getiri sağlayan stratejilere çok odaklanmıştır, bu nedenle UST’ler getiri engellerini aşamayabilir ancak ilgi çekicidir. Genel olarak, gelecekteki ürün yinelemelerinin birlikte çalışabilirliği/uyumluluğu ve döngü stratejilerini (yani, zincir üzerinde kaldıraçlı getiriler) mümkün kılan ara katman yazılımlarıyla daha çok ilgileniyorlar. Genel olarak DeFi protokolleri, tokenize T-Bono’ları mevcut ürünlere dahil etmeden önce daha fazla ilgi görmek istese de, bu yeni zincir üstü enstrümanlara uyum sağlamak isteyen daha fazla protokol görmeye başlıyoruz.

Dijital Varlık Yöneticileri

Bu kişi tipik olarak güçlü TradFi köklerine sahiptir, KYC’yi tercih eder ve stabilcoinler yerine fiat tercih etme eğilimindedir. DeFi faaliyetlerine açık olabilirler ancak genellikle kriptoyu yaygınlaştırmak, alım satımları gerçekleştirmek, saklama ve benzeri işlemler için CeFi masalarını / dijital varlık ana aracı kurumlarını kullanma eğilimindedirler. CeFi masaları genellikle stabilcoin tutmak için ödüller sağlar, ancak uygun bir tokenize T-Bill teklifi bu fonların bir kısmının zincir üzerinde geçişine yardımcı olabilir.

VC Fonları

VC ve likit token fonları arasındaki çizgiler kriptoda genellikle flu olsa da, VC’ler genellikle vergiyle ilgili nedenler, farklı yetki/strateji ve yatırımlar için sermaye çağrısı yaparken fazla nakit olmaması gibi birçok nedenden dolayı daha kısa vadeli getiri elde etmek için optimizasyon yapmazlar.

  • Ellerinde token bulunduran kripto VC’lerin tokenize edilmiş fonları bir nakit yönetim aracı olarak kullanma olasılığı daha yüksektir. Genellikle zincir üzerinde getiri yaratmayı stratejik bir bakış açısıyla ele alırlar. Örneğin, para kazanmak için değil, portföy şirketlerinin ürünlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak için bir ağın veya önyükleme likiditesinin güvence altına alınmasına yardımcı olmak için. Piyasa betasını BTC’ye veya diğer L1 tokenlerine kıyasla 1'e yakın tutmak için çoğu zaman ana para cinsinden nakit tutarlar.
  • Token bulundurmayan kripto VC’leri ilk kullanıcılar olmayacak, ancak bu onların token’ları daha ciddi bir şekilde düşünmelerini sağlayan bir şey olabilir.

Ve Son Olarak; Aile Şirketleri

Aile şirketleri genellikle zincir üzerinde sermaye dağıtmaktan uzaktır. Daha ilerici olabilen, bir getiri kümesine sahip olan ve/veya kriptoya bakan bir girişim kümesine sahip olan birkaç benzersiz tek aile şirketi (SFO) vardır. Bu küçük alt küme genellikle Asya’da veya ABD’nin Batı Yakası’nda yerleşiktir ve teknoloji kaynaklı servete dayanır. Bu SFO’lar tokenize edilmiş UST’leri ilginç bulsa da, neredeyse tamamı zincir üstü yatırım fırsatlarını aktif olarak değerlendirmekten hala çok uzaktır.

Uyarı Metni: Bu yazıda yer alan içerik hiçbir şekilde finansal veya yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Burada bahsedilen ve gelecekteki anlaşmalar hakkında spekülasyon yapılmasına yol açabilecek tüm örnekler, sadece bir noktaya değinmek amacıyla tamamen varsayımsaldır. Tüm gözlemler genel ve tematik niteliktedir ve belirli bir kişi veya kuruluşun görüşünü yansıtmamaktadır.

Avalanche Hakkında

Avalanche, sonsuz ölçekte ve düzenli şekilde işlemleri bir saniyeden kısa sürede sonuçlandıran bir akıllı sözleşme platformudur. Yeni consensus protokolü, alt ağ (subnet) altyapısı ve HyperSDK araç seti Web3 geliştiricilerinin; güçlü ve özel blokzinciri çözümlerini kolayca başlatmasına olanak sağlar. Web3 geliştiricileri için tasarlanmış çevre dostu blokzincirinde istediğiniz her şeyi, istediğiniz şekilde oluşturun.

WebSayfası | Whitepapers | Twitter | Discord | GitHub | Dokümantasyon | Telegram | Facebook | LinkedIn | Reddit | YouTube

--

--